"Cyfrowa wersja dramatu Szekspira"

Jako podsumowanie zagadnień rozważanych podczas omawiania "Romea i Julii" uczniowie klasy Ib wykonywali komiks ilustrujący wybrane sceny tego dramatu. Jako że tablety są w naszej szkole uzupełnieniem tradycyjnych metod nauczania, gimnazjaliści dobrani w dwu- lub trzyosobowe zespoły przystąpili do działania.
Podczas zajęć została wykorzystana możliwość pracy na stronie www.storyboardthat.com. Choć z tej aplikacji korzystaliśmy po raz pierwszy, gimnazjaliści bez żadnego problemu poradzili sobie z tworzeniem kadrów komiksowych. Każdy użytkownik strony zaczął od wyboru tła (scenografii) naszej opowieści. Następnie należało wybrać postać spośród bogatej galerii bohaterów. Kolejnym krokiem było dopasowanie dymków i wpisanie treści rozmowy. (Tu wykorzystaliśmy oryginalny tekst Szekspira). Kolejny klik – „Save” – i można zapisać we własnym folderze świeżo wykreowane zdjęcia i sceny.
Zastosowanie takiej formy pracy pozwoliło uczniom na dokładną pracę z tekstem Szekspira. Przede wszystkim musieli wybrać ważne dla nich sceny "Romea i Julii" bądź zdecydować się na sceny bardzo charakterystyczne. Zatem dokładnie wczytali się w tekst dramatu. Następnie musieli podjąć decyzję, która część dialogu czy też monologu bohatera zasługuje na umieszczenie w dymku. Na końcu trzeba było zdecydować o wyglądzie postaci i tła oraz kształcie dymka, w którym mieściła się wypowiedź postaci.

Autor: Joanna Heftowicz