Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

ZWIEDZAMY MUZEUM FABRYKI

15 listopada 2016 roku grupa naszych uczniów zwiedzała Muzeum Fabryki, którego siedziba mieści się w łódzkiej Manufakturze. To muzeum to miejsce, które przedstawia historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX. wieku. W czasach swojej świetności zakłady te produkowały miliony metrów tkanin bawełnianych.

Przemysłowe imperium Poznańskiego stanowiło samowystarczalną dzielnicę z rezydencją właściciela, domami dla robotników, własnym kościołem i szpitalem. Dziś w zabytkowych budynkach mieści się centrum Manufaktura.

Gimnazjaliści poznali dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Uczestnicy wycieczki obejrzeli wystawy prezentujące zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki.
Uczniowie mogli również zobaczyć, jak pracują zabytkowe krosna i poznać długą drogę bawełny z plantacji, poprzez fabrykę, do sklepu z tkaninami.