Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Ogólnopolskie bicie rekordu w resuscytacji

85030!!!
TYLE OSÓB WIĘZŁO UDZIAŁ W BICIU REKORDU GUINESSA W RESUSCYTACJI

W poniedziałek 17 października 2016r. po raz czwarty odbyło się ogólnopolskie bicie rekordu Guinessa w resuscytacji. Akcja została zorganizowana przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach realizacji Programu Edukacyjnego ,,Ratujemy i Uczymy Ratować".

Założeniem tej imprezy było uświadomienie społeczeństwu, jak odpowiedzialną i ciężką pracą jest ratowanie ludzkiego życia. Po raz kolejny akcja cieszyła się dużym zaangażowaniem. Brali w niej udział uczniowie i pracownicy placówek szkolnych. Pięcioosobowa grupa z kl. llla reprezentowała nasze gimnazjum podczas powiatowego spotkania w ZSP nr 1 w Łęczycy, które wpisywało się w ogólnopolską akcję bicia rekordu. W jej skład wchodzili: Mateusz Borchon, Aleksandra Grabska, Zuzanna Pabin, Agnieszka Borowska i Marcelina Malinowska.

Uczestnicy akcji zgodnie stwierdzają, że resuscytacja wymaga wysiłku, odpowiedzialności oraz umiejętności.
-Zasada jest prosta: 30 uciśnięć, 2 wdechy – podkreśla Mateusz Borchon, uczestnik tej akcji.
-Chodzi tylko o to, aby wytrzymać do przyjazdu ekipy ratującej życie. - dodaje Aleksandra Grabska z kl. llla.

Opiekunowie uczniów p. Ewa Szczech, p. Anna Wasiak i p. Mariusz Jagielski  przyznają, że zaskoczyła ich frekwencja. W ZSP nr 1 w Łęczycy jednocześnie ,,ratowało życie'' aż 12 zespołów wolontariuszy.

- W samym procesie resuscytacji bardzo ważna jest obecność drugiej osoby, na którą można liczyć w wypadku utraty sił podczas masażu serca – stwierdza p. Anna Wasiak- pedagog szkolny. Sama zmiana osoby ratującej poszkodowanego odbywa się również w ustalonej kolejności: pierwsza osoba uciska klatkę piersiową, druga od razu po tej czynności przystępuje do wdechów.

Aby pobić rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji oddechowo ・ krążeniowej potrzeba było co najmniej 11,841 uczestników. Poprzedni rekord został ustanowiony w Niemczech. Tymczasem w Polsce do rekordu przystąpiło aż 85030 osób!

Nasza ekipa wolontariuszy cieszy się, że mogła wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu i pozytywnie ocenia atmosferę panującą podczas akcji bicia rekordu.

Autor: Zuzanna Pabin, Aleksandra Sęczkowska