Dzień Edukacji Narodowej 2016

14 października stanowi rocznicę powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej (KEN) przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pierwsze na świecie ministerstwo oświaty powstałe na mocy uchwały Sejmu z dnia 14 października 1773 roku. Pełna, pierwotna nazwa komisji brzmiała : "Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca". Inicjatorem jej powstania był ksiądz Hugo Kołłątaj. KEN powstała po rozwiązaniu w  1773 roku zakonu jezuitów, który do tej pory sprawował piecze nad edukacją w Rzeczypospolitej.

Do głównych reform systemu oświaty, obok wprowadzenia trzystopniowego modelu edukacji, zaliczyć należy:

- opracowanie nowych systemów nauczania,

- wprowadzenie podręczników w języku polskim,

- wprowadzenie polskiej terminologii naukowej,

- reformę Akademii Wileńskiej i Krakowskiej,

- utworzenie seminariów dla nauczycieli,

- wprowadzenie w szkołach wychowania   fizycznego,

- utworzenie 'Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych' (instytucja opracowująca podręczniki i programy nauczania),

- dopuszczenie dziewcząt do edukacji na równych prawach z chłopcami.

Pomysł zainicjowana święta upamiętniającego ten fakt narodził się w środowisku Związku Nauczycielstwa Polskiego w 1952 roku. Oficjalnie Dzień Nauczyciela ustanowiono w 1972 roku wraz z opracowaniem Karty Praw i Obowiązków Nauczyciela. W 1982 roku nazwę święta zmieniono na Dzień Edukacji Narodowej, który obejmuje nie tylko samych nauczycieli, ale „wszystkich pracowników oświaty”.

Dzień Nauczyciela ma na celu podkreślenie wagi zawodu nauczyciela, który wiąże się nie tylko ze sprawowaniem funkcji dydaktycznej, ale również wychowawczej. Tego dnia na cześć pedagogów we wszystkich szkołach organizowane są uroczyste apele i gale.

Ponadto 14 października każdego roku praktykowany jest zwyczaj wręczania najbardziej zasłużonym pedagogom specjalnych nagród przez Ministra Edukacji Narodowej. Są to Medale Komisji Edukacji Narodowej, Krzyże Zasługi, a także Nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Podobne nagrody dla nauczycieli fundują również kuratoria, władze samorządowe i dyrektorzy instytucji dydaktyczno-wychowawczych.

W naszej szkole w związku z DNIEM EDUKACJI NARODOWEJ odbyła się akademia oraz ślubowanie klas pierwszych.

Nad ich przygotowaniem i przebiegiem czuwali następujący nauczyciele:

p. Aleksandra Kacprzak, p. Michał Nowakowski. p. Anna Wilda-Lasota,  p. Beata Borowska.

Wystąpili następujący uczniowie:

klasy pierwsze, Aleksandra Grabska, Zuzanna Pabin, Wiktoria Jabłońska, Julia Gaj, Natalai Michałowska, Julia Krzyżanowska, Gabriela Majczak, Małgorzata Pionko, Konrad Rezler, Weronika Zasadzka, Natalia Prusińska, Dominika Marciniak, Katarzyna Bartniak.

Pomagały przy dekoracji: Milena Woźniak, Aneta Walaszczak, Wiktoria Mariańczyk.