Marsz Pamięci w Chełmnie

W dniu 22 kwietnia 2016 r. uczniowie klas IA i IIA naszego gimnazjum wzięli udział  w Marszu Pamięci na terenie byłego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Marsz został zorganizowany z okazji przypadającego w tym miesiącu Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu i Zapobiegania Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. Zgromadzeni przeszli w kierunku Ściany Pamięci, gdzie oddali hołd pomordowanym, składając kwiaty i paląc znicze. W czasie II wojny światowej Niemcy wymordowali w Chełmnie nad Nerem około 200 tys. osób.

Udział uczniów w uroczystościach przy pomniku Pamięci w Chełmnie zorganizowli nastepujący nauczyciele: p. Halina Pawłowska, p. Anna Wilda-Lasota, p. Dariusz Wybrański.

Marsz Pamięci poświęcony ofiarom zagłady w obozie Kulmhof w lesie Rzuchowskim organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Kole oraz Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Na tegoroczne obchody zaproszeni zostali parlamentarzyści, radni sejmiku, radni powiatowi, burmistrzowie/ wójtowie z terenu powiatu kolskiego, przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji, straży i jednostek organizacyjnych, regionaliści, duchowieństwo.

Liczną grupę stanowiły poczty sztandarowe oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, harcerze. W programie obchodów m.in. wystąpienie okolicznościowe Starosty Kolskiego Wieńczysława Oblizajka oraz Dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie dr Anny Ziółkowskiej.

Program artystyczny przygotowany został przez młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole.