Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1550248
  • Do końca roku: 228 dni
  • Do wakacji: 35 dni

Kalendarium

Piątek, 2024-05-17

Imieniny: Brunony, Sławomira

Jak pomóc dziecku nie pić?

Jeżeli obawiasz  się, że twojemu dziecku ktoś zaproponuje alkohol....

Nikt nie musi wam mówić, ile robicie dla swoich dzieci, które właśnie wchodzą w wiek dojrzewania. Nie trzeba udowadniać, ile ciężkiej prac, czasu i wysiłku, cierpliwości wymaga wychowanie każdego dziecka. Nauczyliście dziecko, żeby zwracało uwagę na swoje bezpieczeństwo w domu, w szkole i na ulicy. Dbacie, by dostatecznie długo spało i dobrze się odżywiało. Ale w waszym życiu może zdarzyć się coś, co wystawi na próbę rodzicielskie siły, wywoła lęk, sprawi że poczujecie się bezradni. Może to być alkohol.

 

Dlaczego dzieci sięgają po alkohol?

 

Okres dojrzewania to czas ogromnych przemian psychicznych, fizycznych i społecznych w życiu młodego człowieka. To czas konfliktów z rodzicami, nauczycielami, czas podważania autorytetów, czas gdy bardzo ważne stają się kontakty z rówieśnikami. Nastolatki zaczynają interesować się płcią przeciwną, robią się niepewni siebie, często zmienia się im nastrój - z euforii przechodzą płynnie w apatię i przygnębienie, ich reakcje są zmienne i nieprzewidywalne. Zainteresowanie i  troskę rodziców odczytują jako wtrącanie się i rządzenie. To ciężki czas dla rodziców, którzy muszą pozwolić swym dzieciom stawać się niezależnymi. To także czas gdy młodzi ludzie podejmują nie zawsze dobre decyzje, nieustannie pozostają pod silnym wpływem, presją koleżanek i kolegów. Nie zawsze potrafią poradzić sobie z nowymi sytuacjami. Zaczynają palić papierosy, pić alkohol.

 

Robią to, żeby:

 

-          dopasować się do kolegów, należeć do grupy ( czasem gotowi są na wszystko, by nie zostać odmieńcami)

-          poczuć się dorosłym

-          być spoko i na luzie ( chcą pozbyć się napięcia i niepewności, swobodnie poczuć się w towarzystwie)

-          zapomnieć o kłopotach

-          przestać być nieśmiałym (jako rodzic przypominaj dziecku jak jest ono dla ciebie ważne, jak je kochasz, jak jest atrakcyjne dla
           innych i ile może im zaoferować; dzieci chcą   czuć, że są coś warte dla swoich rodziców, rówieśników i świata...)

-          sprawdzić jak to jest( ciekawość pcha młodych ludzi w stronę  dziwnych, nowych i czasem także zakazanych doświadczeń)

-          złamać zakaz ( sprawdzają siebie i rodziców; od układów między wami zależy, czym skończą się te eksperymenty)

-          dobrze się bawić.

 

Najgorzej rokują przypadki tych młodych ludzi, którzy piją, aby uciec od rzeczywistości, zapomnieć o trudnych lub nierozwiązanych problemach, zmniejszyć lęk, zwrócić na siebie uwagę w domu lub w szkole, sprowokować. Tacy  nastolatkowie  ponoszą większe ryzyko uwikłania się w problemy alkoholowe i szczególnie potrzebują pomocy.

 

 

Co możesz zrobić?

 

Oczywiście nie ma sprawdzonej recepty na wychowanie dziecka. Istnieje jednak kilka sposobów, by utrzymać z nim dobry kontakt:

 

-         rozmawiaj z dzieckiem ( nie cenzuruj, nie unikaj tematów zakazanych, począwszy od alkoholu czy seksu, a skończywszy na
młodzieżowej modzie i piłce nożnej; jeśli zmieniasz temat, bo rozmowa stała się niewygodna, twoje dziecko przestanie zwracać się do ciebie ze swoimi problemami)

-         bądź wyczulony na to, co dziecko mówi „miedzy wierszami’ , gdy nie mówi bezpośrednio o tym co je nurtuje, interesuje czy dręczy; na trudne tematy łatwiej jest rozmawiać używając trybu warunkowego, np. ”Co byś zrobił, gdyby....”

-         nie oceniaj bez przerwy tego, co robi twoje dziecko

-         nie dawaj zbyt wielu dobrych rad

-         nie miej na wszystko gotowych odpowiedzi

-         nie krytykuj, nie wyśmiewaj

-         nie lekceważ problemów, z którymi przychodzi do ciebie dziecko

-         nie bądź sztywny, zachowuj się tak , jak wymaga sytuacja, a nie tak jak sobie postanowiłeś

-         unikaj skrajnych rozwiązań – ani ostry dryl, ani pełna wolność – nie wyjdą twojemu dziecku na dobre

-         gdy  popełnisz błąd, przyznaj się do tego i przeproś twoje dziecko

-         staraj się codziennie wygospodarować trochę czasu tylko dla swojego dziecka

-         pozwól dziecku poczuć się odpowiedzialnym na miarę jego możliwości to buduje wiarę we własne siły

-         chwal kiedy możesz – łatwiej uzyskać zachowanie, o które ci chodzi pochwałami niż groźbami

-         chwal za wysiłek, a nie tylko za osiągnięty efekt – ostateczny efekt nie jest najważniejszy, ważne jest, na ile dziecko się stara i czy pokazujesz mu, że doceniasz jego wysiłki

-         zachęcaj i motywuj dziecko do właściwego organizowania sobie czasu wolnego tak by sprawiało mu to przyjemność

-         pokazuj dziecku, że je kochasz

-         krytykuj zachowania a nie człowieka

-         dziecko ma prawo mieć inne zdanie – szanuj jego indywidualność.

 

Jak pomóc dziecku radzić sobie z zachętami rówieśników ?


Pomóż dziecku wymyślić, jak się ma zachować, gdy koledzy proponują alkohol

-          uświadom mu, że właśnie odmawianie jest oznaką dorosłości i luzu; czasem wystarczy dziecku podrzucić jakąś dowcipną wymówkę, np. poczekam na coś smaczniejszego lub po prostu – nie dziękuję;  jeśli otwarty protest jest dla dziecka zbyt trudny maże przeczekać, zlekceważyć propozycję kolegów, a jeśli i to nie poskutkuje – odejść.

 

Mów wyraźnie czego zabraniasz

 

  -   zakazy powinny być jasne, ustal karę za picie alkoholu, pomoże to odpierać zachęty kolegów;   zasady i sankcje za ich łamanie muszą być dostosowane do wieku dziecka;  dzieci lubią wiedzieć jakich granic nie wolno im przekraczać;  ścieżka między pozwalaniem na wszystko, a nadopiekuńczością jest bardzo wąska, ale przy jasnych i rozsądnych zasadach dziecko zawsze znajdzie własny margines swobody.

 

Nacisk kolegów może być siłą pozytywną

 

-          rówieśnicy mogą przecież nakłaniać do rzeczy dobrych;  warte naśladowania są postawy preferujące zdrowy tryb życia, zajmowania się rzeczami konstruktywnymi, a jednocześnie ekscytującymi.

 

Skontaktuj się z innymi rodzicami

 

-          pytaj innych jak sobie radzą, wymieniajcie się  sposobami  radzenia sobie z problemem waszych dzieci.

 

Wprowadzaj zasady w życie

 

       -    konsekwencja jest najważniejsza;  kiedy dziecko złamie zakaz powinno być stosownie          

             ukarane

 

Wiedz, gdzie są dzieci!!!

 

       -    nie pozwól, by chodziły na imprezy, na których nie ma żadnego dorosłego opiekuna;   dowiedz się, czy na pewno będzie pod ręką ktoś dorosły;  upewnij się, że nie będzie podawany alkohol;  rodzic zawsze powinien wiedzieć, gdzie znajduj się jego dziecko i w jakim towarzystwie.

                                 

 

 

 

 

10 sposobów żeby pomóc dziecku nie pić !!!

 

 

1.Rozmawiaj z dzieckiem o alkoholu i narkotykach

 

Sprawdź czy na pewno rozumie niebezpieczeństwa i problemy z tym związane. Nie strasz i nie truj – po prostu przekaż dziecku obiektywne informacje na temat działania alkoholu oraz mechanizmu uzależnienia się i wyjaśnij wszystkie wątpliwości.

 

2.Naucz się naprawdę wysłuchiwać swoje dziecko

 

Mówienie to tylko połowa sukcesu. Musisz także umieć słuchać i wiedzieć, kiedy dziecko tego potrzebuje. Kiedy mówi o ważnych dla siebie rzeczach – staraj się przyjąć jego perspektywę widzenia świata, próbuj je zrozumieć, Anie pouczać.

 

3.Pomóż dziecku dobrze czuć się ze sobą

 

       Nastolatki są często niepewne siebie. Bardzo ważne jest dla nich, gdy wiedzą, że rodzice      im ufają, wierzą w ich wartość, doceniają ich umiejętności, liczą się z ich zdaniem. Po prostu w odpowiednich momentach chwal dziecko, okazuj mu swój podziw i aprobatę. Bierz pod uwagę jego opinie i decyzje.

 

4.Pomóż dziecku zbudować jasny system wartości

 

Silny system wartości, jasne poczucie, co jest dobre, a co złe da dziecku odwagę podejmowania samodzielnych decyzji na podstawie własnego zdania, a nie presji kolegów.

 

5.Bądź dobrym modelem i przykładem

 

Dzieci dobrze znają twoje obyczaje i postawy wobec alkoholu – ich nie da się łatwo oszukać. Pamiętaj, że jeśli ty sam masz problemy z piciem, twoje dziecko ma większą, niż jego koledzy szansę, mieć podobne kłopoty.

 

6.Pomóż dziecku radzić sobie w sytuacjach nacisku ze strony kolegów

 

Te dzieci, które uczono, że należy być zawsze miłym i sympatycznym, mogą mieć trudności w opieraniu się naciskom otoczenia. Kłopoty z podejmowanie niepopularnych  decyzji będą miały także te dzieci, dla których rówieśnicy są podstawowym punktem oparcia i odniesienia.

 

7.Ustal jasne zasady dotyczące alkoholu i narkotyków

 

Obowiązujące w waszym domu zasady powinny być jasne i spójne. Powiedz dzieciom, że nie wolno im pić, palić, zażywać narkotyków oraz robić innych rzeczy, na które się nie zgadzasz. Niech znają też dobrze konsekwencję łamania tych reguł. Konsekwencje te powinny być dostosowane do wieku i wrażliwości dziecka i nie mogą naruszać jego godności.

 

 

8.Zachęcaj dziecko do rzeczy zdrowych i twórczych

 

Czy twoje dzieci maja dostatecznie dużo dobrych propozycji w życiu? Zorganizuj im coś ciekawego, zachęć do sportu, jakiegoś hobby, zajęć pozaszkolnych – czegokolwiek, co może im sprawić frajdę. Najlepiej jeśli czasem sam też będziesz coś robił z nimi.

 

9.Porozmawiaj z rodzicami innych dzieci

 

Wszyscy przechodzą przez to samo, co ty. Pogadaj z sąsiadami, rodzicami innych dzieci z twojego otoczenia. Upewnij się czy na prywatce, na która wybiera się twoje dziecko nie będzie alkoholu, że w razie potrzeby będzie mogło liczyć na pomoc kogoś dorosłego.

 

10.Wiedz, jak postąpić, gdy coś podejrzewasz

 

Naucz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze świadczące o tym, że twoje dziecko zaczęło „eksperymenty” z alkoholem. Dowiedz się do kogo możesz zwrócić się o pomoc.

Po czym można poznać, że twoje dziecko pije?

 

-         zaczyna opuszczać lekcje, dostawać gorsze stopnie i gorzej sprawować się w szkole,

-         dziecko staje się coraz bardziej wycofane, izoluje się od rodziny i spraw, którymi dotąd żyło,

-         miewa częste zmiany nastroju,

-         źle sypia, skarży się na złe samopoczucie,

-         ma grono nowych kolegów, którzy wyglądają na pijących,

-         dziecko zaczyna cię okłamywać albo nie chce powiedzieć, gdzie było i co robiło,

-          wyczuwasz u dziecka zapach alkoholu.

 

Oczywiście twoje dziecko maże zacząć zachowywać się w dziwny i niepokojący  sposób także z innego powodu. Ważne, byś dowiedział się, co je dręczy i pomógł mu sam, bądź wskazał kogoś, do kogo może się zwrócić ze swymi kłopotami.